Herhangi bir nedenle rahim iç kısmında meydana gelen yapışıklıklardır. Asherman sendromuna yol açan en önemli faktör rahim içine uygulanan cerrahi girişimlerdir. Bu girişimlerden en sık uygulanan ise gebelik sonlandırılması amacıyla yapılan kürtajdır. Özellikle işlem sırasındaki bir enfeksiyon, kürtaj sonrası enfeksiyon ortaya çıkarsa veya içeride parça kalırsa rahim içinde nedbe dokusu oluşabilir ve yapışıklık meydana gelebilir.Deneyimsiz kişiler tarafından dikkatsizce ve eski tekniklere göre yapılan kürtaj işlemlerinde endometrium tabakasının derinliklerine zarar verilebilinir ve dolayısıyla rahim içi yapışıklıklar ortaya çıkabilir. Cerrahi bir girişim olmaksızın özellikle şiddetli pelvik iltihabi hastalıkta da Asherman sendromu gelişebilir , nadiren tüberküloza bağlı da olabilir.

Asherman Sendromu ( Rahim İçi Yapışıklık- İntrauterin Sineşi )

 

 

 

Asherman sendromunda görülen bu yapışıklıklar bazen endometriumun tamamını ortadan kaldırarak kavitenink apanmasına yol açabilir.

 


Klinik olarak sekonder amenore (adet kanamalarının kesilmesi) , infertilite (kısırlık) veya hipomenore (adet kanaması miktarının azalmas) gibi bulgulara yol açar. Tekrarlayan düşüklere neden olabilir.

Histereskopi Asherman Sendromu.

Tanıda jinekolojik muayenede herhangi bir anormal bulguya rastlanmaz Kesin tanı histerosalpingografi (HSG, rahim filmi)  ve histereskopi ile konur.Histerosalpingografide kavum uteri içinde dolum defektlerinin görülmesi veya histeroskopi ile direkt gözlem yardımcıdır.

Asherman Sendromu ( Rahim İçi Yapışıklık- İntrauterin Sineşi )HSG DE Asherman Sendromu

Asherman Sendromu ( Rahim İçi Yapışıklık- İntrauterin Sineşi )Tedavide eskiden ful küretaj uygulanırdı , bugün ise modern tıbbın yöntemi olan histeroskopi ile yapışıklıkların ayrılması en iyi tedavi seçeneğidir . Müdahale sonrasında endometrial kaviteye yerleştirilen şişirilmiş bir foley sondası endometriumun tekrar yapışmasını önlemede faydalıdır. Yine müdahale sonrasında rahim içi araç takılması ve hastanın yüksek dozda östrojenize edilmesi başarı şansını arttıracaktır.