DÖRT BOYUTLU ULTRASONOGRAFİ Teknolojideki Son Nokta

1970'li yılların başlarından itibaren modern tıbbın hizmetine giren ultrason cihazları günümüzde gebelik izlemlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

 Ultrason cihazlarının çalışma prensibi, kulağın duyamayacağı yüksek frekanstaki (ultra-sound) ses dalgalarının üretilerek bir prob (transducer) yardımıyla dokuya yollanması ve daha sonrasında değişik yoğunluklardaki dokulardan yansıyan ses dalgalarının bir ekran (monitor) üzerinde görüntülenmesi esasına dayanmaktadır.

Özellikle bilgisayar teknolojileri ve endüstriyel alandaki gelişmeler ultrason cihazlarındaki görüntü kalitesini arttırmış, her geçen gün de arttırmaya devam ettirmektedir.

En son teknolojik ürün olan 4 boyutlu (4D) ultrasonlardaki görüntü kalitesi,standart 2 boyutlu ultrasonlardan çok daha iyi olup  MR cihazındaki gibi dokulardaki detaylar ayrıştırılabilmektedir.

4 Boyutlu Ultrason; En, uzunluk ve derinlik boyutlarını içeren 3 boyutlu (uzaysal) görünümün eş zamanlı olarak ("real time özelliği") bir monitorde görüntülenmesine olanak sağlayan en son teknolojik ürünlerdir.Geleneksel iki boyutlu ultrasonlarda yansımalar düz olarak gelirken, bu üç boyutlu ultrasonlarda belirli açılarla olmakta ve böylelikle dokular ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmektedir.

 Dört Boyutlu (4D) Ultrasonun Avantajları;

 4D Ultrasonların klasik (Geleneksel) ultrasonlara göre üstünlükleri
, rahim içindeki fetuste oluşabilecek anomalilerin daha erken ve daha doğu bir şekilde tanınmasında önemlidir. Bunlardan bazıları;

 • 4D Ultrason cihazları ile çok erken döneminde cinsiyet tayini (14. Haftadan itibaren pozisyona da bağlıdır)
 
 • Ense kalınlığı ölçümüyle görülen mongolizm (Down Sendromu)  4D ultrason sayesinde 3. ayda taranabilmektedir.
 • Bebeğin anne karnında gelişiminin detaylı incelenmesi. 

 • Çoğul gebeliklerin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi
.
 • Plasentanın yerleşiminin (lokalizasyonunun) belirlenmesi. Plasentada oluşabilecek anomalilerin saptanması.
 • Beyin ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların erken tanısı konulabilmektedir Spina Bifida (Omurgada oluşan açıklıklar) veya ensefalosel gibi (beynin kemik yapıdan dışarıya sarkması) gibi santral sinir sistemi ile ilgili problemlerin tespiti
.
 • Yarık damak ve yarık dudak anomalilerinin tespiti
.
 • Down sendromu gibi kromozomal anomalilerde bebeğin özellikle de yüzü olmak üzere fiziksel görünümünün izlenmesi
.
 • Bebeğin el ve ayakla ilgili anomalilerin  daha net ve doğru şekilde teşhis edilebilmesi
.
 • Gastroşizis veya omfolosel gibi karın ön duvarında olan defektler sonrasında batın organlarının dışarıda olması anomalilerinin daha erken hamilelik haftalarında tespiti.
 • Rahimin yapısal problemlerinin teşhisi
.
 • Anormal kanamaların sebeplerinin teşhis edilmesi
.
 • Ektopik (Dış) gebeliğin erken tanısı
.
 • Yumurtalık tümörleri, kistleri.
 • Polip ve miyomların teşhisi

4D Ultrasonun gebelikte kullanımı güvenlidir, bebeğe zararlu bir etkisi yoktur.Ultrason 1970'dan itibaren jinekologlar tarafından güvenle kullanılmaktadır. Şu ana kadar yapılmış çalışmalarda zararlı hiç bir etki saptanmamıştır."American Institute of Ultrasound in Medicine (AIUM)" de tanısal ultrason muayenelerinin doku üzerinde biyolojik etkilerin olmadığı konusunda fikrini beyan etmiştir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de seçkin merkez ve kurumlarda uygulanılan, bir ileri teknoloji ürünü olan 4d ultrasonografi cihazı ile siz gebelerimizin daha sağlıklı ve daha kaliteli bir şekilde izlemleriniz yapılabilmektedir.

Böylelikle bebeğinizin ileri düzey sağlık taramaları yapılabilmekte, sadece siyah beyaz değil renkli resimlerinin printerden çıkartarak sizlere verebilmekte ve bebeğinizin 4 boyutlu gerçek görüntülerini CD'ye aktarıp bir anı olarak sizlere sunabilmekteyiz. Yine uygun pozisyona sahip bebeklerin yüz fotoğrafları da renkli şekilde fotoğraf kağıtlarına basılabilmektedir. CD kayıtları ve/veya fotoğraf baskıları için ek ücret alınmaz.

Diğer taraftan, özellikle rahim içi gelişme geriliği veya preeklamsi gibi riskli gebeliklerde bebeğin kan dolaşımı ile ilgili bilgileri veren "renkli doppler" kan akımına yönelik testler de bu bağlamda kliniğimizde  uygulanabilmektedir. Yine Pulse Wave özelliği sayesinde bebeğinizin kalp seslerini de duyabilme imkanı da olabilmektedir.

 


Kliniğimizde 4 boyutlu ultrasonografi, CD kaydı, gebelik izlemleriniz, epidural anestezi altında (ağrısız) normal doğum ve sezeryan ameliyatlarınız ile ilgili olarak randevu veya bilgi için (216) 418 59 69 numaralı telefondan sekreteryamızı arayabilir veya (532) 366 79 11 numaralı cep telefonundan Op. Dr. FİLİZ ÇATAKLI'ya direkt ulaşabilirsiniz. 

TÜM ÖZEL SİGORTA VE BANKA ANLAŞMALARI MEVCUTTUR.

  (SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur ile anlaşmamız YOKTUR. )