• Adet gecikmesi (Amenore); En önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Çeşitli rahatsızlıklar, diyet, ani kilo değişimleri, psikolojik durum değişiklikleri, stres faktörü, iklim değişimi, seyahatler gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.
 • Memelerde dolgunluk ve hassasiyet; Adet öncesi pek çok bayanın yaşadığı bir durumdur. Kesin gebelik olduğunu göstermez.
 • Meme areolasında ve genital bölgede pigmentasyon (renkte koyulaşma)
 • Halsizlik; Yorgunluk, uyku isteği
 • Kokulara hassasiyet artışı; Bazı kokular çok kötü gelmeye başlayabilir ve pek çok kokuyu herkesden önce fark ederler.
 • Psikolojik hassasiyet; Aşırı alınganlık, duyarlılıkta artış olabilir.
 • Bulantı & Kusma; Herkesde olmayabilir, ileriki haftalarda daha sık görülür.
 • Sık idrara çıkma; Gebelik boyunca başta gelen bir şikayettir. Hormonal değişiklikler ve vasküler (damarlarda) genişleme idrar torbası fonksiyonu üzerine etki ederek , bu şikayete sebep olup gebeliğin sonuna doğru büyümüş rahim kitlesi ve fetüsün gelen kısmı (çoğunlukla baş) ile simfizis pubis arasında sıkışan idrar torbasının kapasitesindeki azalma sonucu sık idrar şikayeti daha fazlalaşmaktadır. Dizüri (idrar yaparken yanma) şikayetleri var ise enfeksiyon yönünden araştırılmalıdır.
  Gebelik Belirtileri
 • Karında büyüme; İlk haftalarda daha çok ödeme bağlı şişkinlik olur. Gebelik ilerledikçe rahim de büyür, gebeliğin 8.haftasında pubis kemiği hizasında olup 12.haftada karına doğru büyümeye başlar, 15-16 haftalarda ise pubis ile umbilikus (göbek) arasında bir seviyeye yükselmektedir. 20.haftada rahimin tepe noktası tam göbek hizasındadır. Gebelik ilerledikçe yukarıya doğru büyümeye devam eder. Aşağıdaki şekilde rahimin tepe noktası haftalara göre işaretlenmişti.
 • Aşırı tükürük salgılanması (Ptyalisim , sialisim) pek sık görülmemekle beraber gebeler için rahatsız edici bir durumdur. Sarı leblebi , şekersiz sakız biraz yardım ederse de aşırı salgı durumlarında Belladona ekstreleri (günde 4 defa 10-15 mg.) denenebilir.
 • Pica; Gebelerin kireç, kil, toprak veya çamaşır kolası gibi gıda değeri hiç olmayan maddeleri yemeleridir. Bu, fizyolojik bir ihtiyaçtan doğmayıp tamamiyle psişik problemlerden de kaynaklanabilir. Bu tür hastalara, bu maddelerin gebelik için gerekli gıdaların emilimine mani olduğu iyice anlatılmalı, aşırı vakalarda psikiatrik danışmanlık hizmetlerinden istifade edilmelidir.
 • Bebek hareketlerinin hissedilmesi: Annenin, bebeğin ilk hareketelerini hissetmesi genellikle 18-20. haftalar arasında olur. Daha önceki haftalarda anne bebek hareketlerini hissetmez.

Yukarıdaki bulgular ancak şüphe uyandırır, gebelikten emin olmak için en erken test idrarda veya kanda yapılan gebelik testleridir, adet 2gün bile gecikse kanda tesbiti mümkündür,

Testle kesinleşen gebeliğin normal rahim içi gebelik olup olmadığı en erken 4 veya 5. Haftalarada transvaginal veya pelvik karından yapılan ultrasonografi ile gebelik kesesinin rahim içerisinde görülmesiyle anlaşılır. 5-6 haftalarda ise bebeğin kalp atışı ultrasonda görülür hatta doppler ultrasonda kalp atım sesi duyulur. Bebeğin cinsiyeti ise en erken 16.haftada saptanabilir.