Her ne kadar gebelere doğum ağrılarının 5 ila 10 dakika aralıkla gelmesi üzerine hastaneye gitmeleri tavsiye edilmekle beraber bazı tehlikeli belirtilerinin görülmesi halinde derhal doğum bölümüne baş vurmaları öğretilmelidir.

  • Membran rüptürü sonucu su gelmesi
  • Vajinal kanama
  • Yüz ödemi , görme bozukluğu , baş ağrısı veya epigastrik ağrı
  • Ateş veya titreme
  • Şiddetli karın veya bel ağrıları
  • Diğer beklenmedik tıbbi sorunlar

Gebelilkte Cinsel yaşam: Normal ve sağlıklı gebelerde cinsel yaşam son 6 haftaya kadar devam ettirilebilir ise de daha evvelki gebeliklerinde prematür doğum veya bu gebeliğinde abortus imminenes ve muhtemelen orgazma bağlı uterus kontraksiyonları gösteren kadınlarda koitusu yasaklamak gerekebilir.

Banyo: Her ne kadar banyoda vajene su girmez ise de gebeliğin son aylarında denge bozukluğu , biraz da kalça eklemlerinin şekil değişikliklerine bağlı olarak küvet veya duşa girer çıkarken dikkatli olunması tavsiye edilir. Yüzme sporu son aylara kadar yapılabildiği halde atlamak veya dalmak tehlikeli olabilir.

Diş bakımı: Gebelikte diş bakımı ve tedavisinin yapılamayacağı fikri yanlıştır. Diş etlerinin hipertrofisi ve kanaması çok sık görülen bir şikayettir. Basit dolgu işlemleri gebeliğin herhangi bir ayında emniyetle yapılabildiği halde uzun sürebilecek tedavi işlemlerinin gebeliğin ikinci trimesterine ertelenmesi tavsiye edilir. Diş apselerinin mevcudiyetinde antibiyotikler rahatlıkla verilebilir.

Aşılar: Bütün gebeler bağışık değiller ise poliomyelitis'e karşı aşılanmalıdırlar. Salk aşısı gebelikte emniyetle kullanılabilir. Canlı virüs aşıları, fetüse muhtemel etkilerinden dolayı gebelikte yapılmamalıdır. Muhtemel tehlikesi olan yerlerde TETANOZ aşısının yapılması mümkündür.

Tetanoz: Son 10 yıl içinde aşılanmayanlarda yapılır

Difteri: Son 10 yıl içinde aşılanmayanlarda yapılır

Kabakulak: YAPILMAZ

Kızamık: YAPILMAZ

Kızamıkcık: YAPILMAZ

Grip: Hamileliğinin son dönemleri grip salgınına denk gelen kadınlarda önerilir.

Kuduz: Gebelik düşünülmeden yapılır.

Hepatit A: Ev halkında ya da yakın temas halinde olduğu kişilerde varsa yapılabilir.

Su Çiçeği: Önerilmez.

Egzersiz: Aşırıya kaçmamak şartı ile gebeler egzersiz yapmalıdırlar. Yürüyüş, yüzme, kültür-fizik gibi sportif faaliyetler özellikle teşvik edilmeli ama bisiklet, at binme, kayak veya sörf gibi ağır sporlardan kaçınmalıdırlar.

Seyahat: Otomobil, tren veya uçak ile yapılacak seyahatlerin bir zararı olmadığı bilinmekle beraber daha evvel abortus, immatür doğum veya bu gebeliğinde kanama geçirmiş olan hastalar çok mecbur olmadıkça bulundukları yerlerden ayrılmamalı ve gitmek mecburiyetinde iseler kendilerine prenatal bakım verebilecek doktor veya hastanenin mevcut olduğu yeri tercih etmelidirler.